zwartnica, amarylkowate, hippeastrum

zwartnica to nie amarylis, choć ta sama rodzina z pięknymi kwiatami

Często wchodząc do kwiaciarni możecie spotkać się z tym pięknym kwiatem. Patrzycie na cenę: Amarylis – ileś tam złotówek, czyli PLN-ów. OK. Podoba się, kwiat wielki, okazały, cena przystępna. Bierzecie. I tak kilka razy. U cioci na imieninach, rodziców na rocznicy ślubu, wujka na 52 urodzinach (wszak to piękny, i do tego taki męski kwiat, i nie anturium) – wszędzie – tłumaczycie, jakiż to piękny Amarylis. I wszędzie tam bredzicie, powtarzając wprowadzeni w błąd oczywistą nieprawdę. Co zatem nosicie na te okazje? 

to, że kupiłe go w kwiaciarni – nie czyni go jeszcze amarylisem

Kwiat sprzedawany w kwiaciarniach jako Amarylis, owszem należy do tej samej rodziny – Amarylkowatych, ale to zupełni inny rodzaj – a mianowicie Zwartnica (Hippeastrum Herb.). I uwierzcie mi na słowo, od Amarylisa (Amaryllis belladona) trochę ją różni. W necie znajdziecie pierdylion stron z wyszczególnieniem różnic, wymienię zatem tylko nie wdając się w szczegóły: cebula, łodyga, liść, kwiatostan, ilość gatunków, pochodzenie. Pewnie gdyby się dalej zagłębiać znaleźli byście więcej.

Zwartnica (Hippeastrum Herb.)

jak to jest z tą rodziną?

Niemniej ta częsta pomyłka nakłoniła mnie do napisania o rodzinie. Jak to jest z tymi rodzinami roślin. Ano nic trudnego. Taksonomia roślin. I znowu, nie będziemy tu sobie robić lekcji biologii czy botaniki (bo po co to komu?) tylko w dużym skrócie.

Kalsyfisacja organizmów roślinnych:

 • królestwo
 • gromada
 • klasa
 • rząd
 • rodzina – familia (-aceae)
 • rodzaj – genus
 • gatunek – species
  • podgatunek – subspecies
  • odmiana – varietas
  • forma – forma

Teraz widzicie, które kategorie są nadrzędne, oczywiście nie jest to teraz najistotniejsze, ale w poszczególnych kategoriach są jeszcze podkategorie. Jeżeli jednak interesuje Was co macie w domu lub ogrodzie, i aby szybko znaleźć info o pielęgnacji, wymaganiach, możliwościach danej rośliny – to najważniejsze są cztery wytłuszczone przeze mnie kategorie, i to w dodatku od dołu. Najważniejsza jest bowiem dla Was odmiana, to od niej będzie zależne większość czynników i zmiennych dla danego gatunku występującego w obrębie rodzaju roślin z konkretnej rodziny. Proste, prawda? I to właściwie wystarczy Wam, by sobie ułatwić życie, i łatwo dotrzeć do interesujących informacji. Odmiana, gatunek, rodzaj i czasami rodzina.

I tak oto wracamy do naszej rodziny roślin o pięknych kwiatach. Zaczęło się od zupełnie niewinnej, pięknej kompozycji noworocznej, wykonanej przez mistrzynię florystyki Katarzynę Gretę Szymkowiak – z pracowni Gretaflowers.pl – do zobaczenia u Nas w „Sekundzie dla Kwiatów” zapraszamy tutaj —–> http://bit.ly/2hrIaCS, w której Greta użyła – Zwartnicy. Oczywiście, Kasia doskonale zna różnice pomiędzy Amarylisem i Zwartnicą, dlatego w naszym tutorialu używa nazwy łacińskiej Hippeastrum.

Aby jednak wszyscy mogli zobaczyć tę różnicę, postanowiliśmy pójść o krok dalej, stąd szybki wpis o taksonomii roślin – która może okazać się przydatna. Przy okazji pozwolicie, że przedstawiamy Wam jeszcze innych członków rodziny Amarylkowatych:

 • takich, których na pewno znacie:

 

 

Kliwia cynobrowa (Clivia miniata (Lindl.) Bosse.) – rośłina występująca w Polsce jako doniczkowa

 

 • oraz takich, których warto poznać – jak Lycoris radiata, w Polsce występująca pod nazwą – czerwona pajęcza lilia, na pewno jeszcze o niej napiszemy:
Lycoris radiata – czerwona pajęcza lilia

 

Kwitnąca jesienią „łąka” Lycoris radiata

Oczywiście nie przedstawiliśmy Wam tutaj całej rodziny Amarylkowatych, która obejmuje 73 rodzaje – zatem ogromną ilość gatunków i jeszcze większą odmian. Weźmy choćby Zwartnicę – 80 gatunków, dających łącznie około 600 odmian. Przy czym każdego roku dochodzą kolejne. Bywają rodzaje jednogatunkowe, i do nich należy np. Amarylis, który jest monotypem.

No dobra, wystarczy tej botaniki. Mamy nadzieję, że udało się Was zainteresować. Trochę doinformować, i najważniejsze, że w kwiaciarni będziecie teraz kupować Zwartnicę (Hippeastrum), a nie Amarylisa… no chyba, że gdzieś traficie na prawdziwego. Czego Wam życzymy.

Cesar&Daro

Autor: Cesar&Daro

Redaktorzy naczelni VLOGA miejskiOGRODNIK - popularyzacja ogrodnictwa od zawsze kojarzyła nam się z promowaniem konkretnego stylu życia, dlatego z pasją, tworzymy dla Was kanał na YouTube

1 komentarz do “zwartnica to nie amarylis, choć ta sama rodzina z pięknymi kwiatami”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *